Určitě jste někdy narazili na videa či fotografie z porodu, kde žena rodí do vody. Nejčastěji do bazénku, který je určený přesně pro takový porod. Porodní bazének nemusí být vždy ale nutností. Ženy do vody rodí ve vaně nebo také ve sprše. Na porodu do vody není nic alternativního, jak se mnohdy takový porod označuje. Je to zkrátka další varianta, kterou si žena za určitých podmínek a předpokladů může dobrovolně zvolit. Porody do vody jsou běžně nabízenou variantou hlavně v sousedních státech a zemích na západě, jako je například Německo, které má dobře zavedenou praxi porodů do vody a to jak v nemocnicích, tak v porodních centrech, Švýcarsko, Švédsko a skandinávské země jako je Dánsko a Norsko — v těchto zemích je porodní péče obecně velmi dobře rozvinutá a orientovaná na přání rodiček. Také ve Francii a Itálii.
Dobrou zprávou je, že už i některé porodnice v ČR porody do vody umožnují a další porodnice se přidávají. U nás to jsou porodnice: Brno Bohunice, Brno Obilní trh, Brno Milosrdných bratří, Čáslav, Český Krumlov, Frýdek Místek, Havířov, Havlíčkův Brod, Kadaň, Krnov, Opava, Fakultní nemocnice Ostrava a Městská nemocnice Ostrava, Bulovka v Praze, Rakovník, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Zlín.
Jaké jsou benefity porodu do vody pro ženu?
- Teplá voda má pro ženu zklidňující a relaxační efekt, což má za následek snížení potřeby analgetik na tlumení bolesti.
- Vztlak vody zvyšuje mobilitu rodičky a zároveň podporuje účinnější stahy dělohy, zlepšuje krevní oběh, což má za následek lepší okysličení děložního svalstva a více kyslíku pro dítě.
- Ponoření do vody pomáhá snížit vysoký krevní tlak způsobený možnou porodní úzkostí rodičky.
- Voda snižuje tvorbu stresových hormonů, které nejsou při porodu žádoucí, a tím pádem i zvyšuje tvorbu endorfinů, které jsou blokátory bolesti.
- Je zde větší šance spontánního vaginálního porodu v porovnání se standardně vedeným porodem.
Jaké jsou benefity porodu do vody pro miminko?
- Adaptace novorozence po porodu do vody je většinou klidná. Novorozenci nekřičí.
- Okamžitý kontakt kůže na kůži dítěte s matkou se samozřejmostí dotepání pupeční šnůry.
- Dítě je podpořeno v samopřisátí k matčině prsu a kontakt kůže na kůži je dlouhodobý.
- Apgar skóre je v 5 minutě srovnatelné či lepší, než u dětí narozených na souši.
- Je zde menší podíl intervencí a kříšení po porodu.
Jaké jsou kontraindikace porodu do vody?
- Zkalená plodová voda 2. a 3. stupně, včetně krvácení.
- Obličejová poloha plodu.
- Porody před 37. týdnem těhotenství.
- Podání epidurálu či opiátů.
- Známé infekce ženy jako například HIV, hepatitis, herpes.
- Výskyt jakékoliv patologie v průběhu 1. nebo 2. doby porodní.
Nicméně některé z těchto kontraindikací nutně neznamenají, že žena nemůže vany či bazénku v průběhu porodu alespoň využít. Během porodu do vody je nutné zajistit dostatečnou hydrataci ženy. Doprovod, ať už partner, dula, porodní asistentka, by měla ženě aktivně nabízet tekutiny po celou dobu porodu. Ideální je, pokud si žena vezme s sebou k porodu buď lahev s pítkem nebo lahev s brčkem, aby pro ní pití bylo jednodušší. V 2. době porodní, kdy má žena potřebu vypuzovat miminko na svět, je doporučeno tuto dobu neřídit aktivně, tedy nenutit ženu do řízeného tlačení, ale naopak podporovat její vlastní instinkty, které jí vedou do úspěšného závěru porodu.
Proč se tedy některé porodnice porodu do vody bojí a ženě ho nechtějí umožnit?
Důvodů je několik, například nedostatečné informace ohledně porodu do vody, nesetkání se ve své praxi s takovým vedením porodu, strach z neznáma, personál není ochotný asistovat při porodu do vody (klečet u bazénku, či vany, namáčet ruce do vody, obstarávat technické věci), personál, který není proškolen ohledně porodů do vody a jejich výhod či bezpečnosti.
Ženy mají také někdy strach z toho, že se miminko ve vodě může utopit, což je nemožné, jelikož děťátko několik mesíců svého vývoje žilo v plodové vodě, takže tento způsob příchodu na svět může být naopak jemnější. Miminko se poprvé nadechne až v okamžiku, kdy vypluje nad hladinu vody. Na co je ovšem dobré dát si pozor a co by měl doprovod ženy při porodu hlídat je to, aby ve chvíli kdy se rodí hlavička miminka, žena nevstala z vody nad hladinu. V takovém případě by se už nesměla do vody zpět vrátit a miminko by bylo potřeba porodit na souši.
Pokud vás porod do vody láká a je to jeden z možných scénářů, kde byste svoje miminko chtěla porodit, určitě si vyberte porodnici, která takový způsob porodu podporuje. Pro porod do vody doma si můžete zapůjčit porodní bazének, které nabízejí například porodní centra.
Porod do vody je bezpečný způsob, jak může vaše miminko přijít na svět a je jen na vás, zda si takový způsob porodu vyberete. Protože jediný, kdo má porod ve svých rukou, jste jen vy sama.
Zdroje:
Water birth: a systematic review and metaanalysis of maternal and neonatal out come, 2023
Systematic review and meta-analysis to examine intrapartum interventions, and maternal and neonatal outcome following immersion in water during labour and waterbirth, 2022
www.porodnicesty.cz