Jak si vytvořit porodní plán? Praktický návod, jak sepsat své porodní přání rychle a snadno.

Při psaní porodního plánu je opravdu důležité mít jasně vymezené, co chci a co nechci. Tento článek vám pomůže nejen porodní plán prakticky strukturovat, ale také zjistit, které body pro Vás jsou či nejsou důležité. V první řadě Vám rozhodně nedoporučujeme stáhnout si random template na internetu a změnit jen jména. Jestli je při něčem skutečně důležité znát o čem píšu a co si přeju, je to právě při porodu. Bez hlubšího porozumění nemůžeme znát důležitost za vlastními potřebami a přáním. Třeba i ve skriptech, které mají naši klienti kurzu, je takový vzor. I přes to vždycky klientům doporučujeme vytvořit si vlastní, unikátní porodní plán! Všechny vzory (a také tento článek) mají být vždy jen inspirací. Pokud něčemu z článku nebudete rozumět, klidně se ozvěte do komentářů, na náš instagram anebo si zarezervujte místo na některém z termínů kurzu. Tam se všechno bezpečně dozvíte! 

Jak napsat porodní plán, aby byl praktický, stručný a jasný?

Zbytečně naše myšlenky nerozvádějme. Ujasnění máme mít především sami v sobě, abychom věděli, proč jsou pro nás tyto konkrétní věci důležité. Nemusíme je ale obhajovat ani v porodním plánu, a v konečném důsledku ani v porodnici. V hlavičce porodního plánu je dobré mít uvedené jméno, případně i datum narození, a osobu, kterou jste si zvolila jako svůj doprovod k porodu (a těch může samozřejmě být i víc, včetně starších sourozenců). Můžete krátce uvést důvod, proč jste si vybrali porodnici do které je porodní plán určený. Pokud ale do poslední chvíle nevíte, kterou zvolíte, tohle prostě vynechejte. Porodní přání by vám měli umožnit kdekoliv. Porodní přání by vždy mělo být nadřazeno přesvědčením personálu. Ať už budete rodit kdekoliv, Vaše přání by vždy měly být splněny a na prvním místě. 

Vaší porodnici jsme si vybrali pro vzdálenost k bydlišti a vstřícný přístup.

„Tyto přání jsou pro nás důležité a věříme, že poskytnou ženě i miminku dostatek komfortu pro to, aby porod i doba po něm probíhaly zcela fyziologicky. Je-li cokoliv v rozporu s Vašimi běžnými postupy, rádi podepíšeme revers. Za svá přání i za zdraví ženy a dítěte rádi přebíráme zodpovědnost.“

Jak čitelně rozdělit části porodního plánu? 

Ano, při porodu je vždy nejdůležitější žena. Žena by se nikdy neměla přizpůsobovat zdravotníkům, naopak. Jsou ale malé, drobné detaily, kterými můžeme práci usnadnit. A jedním z nich je i čitelná struktura porodního plánu. Jeden z detailů může být rozdělení plánu na dvě sekce: Porod Bezprostředně po porodu. Také je moc užitečné udělat si dva porodní plány, respektive jeden porodní plán, a jeden poporodní plán. Při příjmu na to pak personál upozornit. Díky tomu nebudou muset porodní asistentky přítomné na sále louskat body určené pro personál neonatologie a ušetří si čas, který můžete třeba věnovat společnému seznamování a „ladění se“ na sebe — přeci jen jde o lidi, kteří s vámi budou při porodu. Je to dobré i pro to, protože pokud by vám porodní asistentka nevyhovovala (a je naprosto normální, že si nemusíme sednout s náhodně přiděleným člověkem, kterého vidíme poprvé v životě), můžete si ji nechat i vyměnit. Máte na to jako pacient legislativní nárok. Porodní plán je tedy dobré rozdělit na dva samostatné dokumenty, jeden pro personál na sále a jeden pro personál neonatologie. Poté je dobré i samotný porodní (tedy ne poporodní) plán rozdělit na sekce Porod Bezprostředně po porodu.

Porod

Při porodu si přeji být minimálně rušena. Vše prosím komunikujte s manželem nebo dulou.“
Přeji si rutinně nevyšetřovat — ať už vaginálně, nebo monitoringem. V případě potřeby si zažádám.“
Přeji si netlumit porodní bolest pomocí medikace nebo porod jakkoliv urychlovat. Medikaci mi nenabízejte.“
Ráda využiju ostatních metod tlumení bolesti — aromaterapie, vana, rebozo, vaginální napářka.“

Bezprostředně po porodu

„Miminko si přeji bezprostředně po porodu mít v kontaktu kůže na kůži za každé situace, vyjma nutnosti resuscitace.“
„Resuscitovat miminko mimo kontakt kůže na kůži pouze v případě, že se narodí s dotepaným pupečníkem.“
Miminko v kontaktu kůže na kůži si přejeme ponechat nahé, bez přikrývek a čepičky.“
Chceme miminko nechat přisát samotné. Prosím, nijak miminku nepomáhejte.“
Veškěrá poporodní vyšetření si přejeme pouze na těle matky. Vážení odložme na dobu kdykoliv v prvních 24 hodinách. Rádi se sami připomeneme v momentě, kdy nám to bude s ohledem na miminko připadat vhodné.“
Miminku chceme nechat pupečník plně dotepat. Přejeme si jej přerušit až po porodu placenty.“

Ujasni si své porodní přání, před či během psaní porodního plánu. 

Porodní plán obsahuje přání, které jsou pro mě jako rodící ženu nejdůležitější. Takové, které mi zajistí, že budu po celou dobu porodu v co největší pohodě a díky tomu předejdu možným komplikacím. Někdy je fajn vytvořit si i takovou pyramidu porodních přání. Napište si jednotlivé porodní přání a seřaďte si je dle důležitosti: možnost volného pohybu při monitoraci, řízení četnosti a možnost úplného odmítnutí monitorace a/nebo vaginálního vyšetření, porod miminka do vody, ne/nabízení medikace na tišení porodní bolesti nebo urychlování porodního procesu… Kupříkladu u té medikace: některé ženy budou absolutně rozhodnuté pro to, že nechtějí medikaci „jen“ za účelem úlevy, jiné ženy chtějí mít tuto možnost otevřenou. Je dobré si „dát na stůl“ všechny informace, které mám o uvolnění od bolesti pomocí medikace, a dle toho se rozhodnout, jak moc prioritní pro mě toto přání je. Když si sami v sobě ujasníme, které přání jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, a od kterých jsme schopni za určitých podmínek ustoupit, můžeme tomu přizpůsobit i jejich pořadí nebo formát v porodním plánu. Např. přeji si svobodně rozhodovat jestli proběhne vaginální vyšetření a/nebo monitorace miminka během porodu, ráda podepíšu revers, bude-li vyžadován si můžeme zvýraznit tučně, zatímco přeji si rodit bez medikace na tišení bolesti, prosím, nenabízejte ji, může být „jen tak“, protože jsem klidně medikaci na bolest otevřená. Je dobré před psaním porodního plánu vědět, proč je či není dobré mít zavedenou kanylu, proč je či není dobré provádět vaginální vyšetření, co znamená dirupce vaku blan, jaké jsou alternativy k řešení nepostupujícího porodu anebo tišení bolesti pomocí medikace. To všechno se dozvíte na našem kurzy — termíny jsou vypsané tady. Pokud uvedete do poznámky heslo PORODNÍ PLÁN, dostanete navíc 15% slevu! 

Co bychom měli jako rodiče znát, než půjdeme k porodu? 

Proč je dobré nechat dotepat pupečník?
Co všechno miminku poskytuje kontakt kůže na kůži?
V jakých situacích jsou antibiotika jen preventivní a skutečně třeba?
Jakou vypovídající hodnotu má vaginální vyšetření?
Jak může medikace při porodu ovlivnit kojení?
Proč je pro ženu důležité být v polohách, které si sama zvolí? 

Bezprostředně po porodu &„Poporodní plán“

Kontakt kůže na kůži po porodu je pro každé miminko zcela zásadní. Je zásadní ať už se miminko narodí předčasně nebo v termínu (či po něm, jak se také často děje), ať už je zcela zdravé, nebo má zdravotní komplikace. Jediný důvod k přerušení nebo vynechání kontaktu kůže na kůži po porodu je resuscitace a bezprostředně po ní by se miminko mělo opět vrátit do kontaktu kůže na kůži s matkou. Stejně tak pokud jsou nějaké zdravotní potíže, miminko by mělo být v kontaktu kůže na kůži před vyšetřením a i po něm, a pokud je toho fyzicky žena schopná nebo je k dispozici otec, může být v kontaktu kůže na kůži i během samotného vyšetření (a je to tak pro novorozence úplně nejlepší). Do plánu bezprostředně po porodu pro personál porodního sálu pak přichází informace o samopřisátí (potenciálně pokud nechcete vůbec kojit, uveďte tam i tuto informaci — ale nezapomínejte! Není potřeba použití žádné medikace k zastavení tvorby mléka, stačí zkrátka kojení nenabízet) a také právě informace ke kontaktu kůže na kůži, případně jestli si přejete miminko po porodu vážit, nebo jakkoliv vyšetřovat. Nejideálnější je toto všechno odložit na dobu alespoň dvě hodiny po porodu, ale vážení počká klidně i den. Do poporodního přání pak patří vše možné týkající se celého pobytu v porodnici. Podání vitaminu K, preference ohledně používání separačních pomůcek (dudlíky a zavinovačky), způsobu dokrmování a čím si ne/přejete dokrmovat, stejně jako přání k respektování společného spaní a kontaktu kůže na kůži i během pobytu na oddělení šestinedělí. Pokud byste si nepřála kojit, opět zde může být zmínka i o tom, včetně prosby o nenabízení medikace na zastavení tvorby mateřského mléka.

Poporodní plán

Miminko si v prvních dnech po porodu nepřejeme koupat.“
Chceme pokračovat v kontaktu kůže na kůži i nad rámec 2 hodin po porodu na porodním sále. Miminko bude velikou část času pouze v plence.“
Nepřejeme si používat dudlík, zavinovačku ani jiné separační pomůcky.“
Miminko bude od porodu spát společně s matkou.“
Žena si přeje kojit bez kloboučků. Prosím, nehodnoťte tvar prsou nebo bradavek a kloboučky nenabízejte.“
V případě nutnosti dokrmování si přejeme použít darované nebo vlastní odsáté mateřské mléko, a pouze pomocí cévky na prsu nebo kalíšku.“

Co v případě císařského řezu? 

Součástí porodního plánu může být nejen sekce Při porodu Bezprostředně po porodu, ale i sekce Porod císařským řezem. Je dobré uvést, jaký druh analgezie si přejete, zdůraznit, že si přejete kontakt kůže na kůži i při císařském řezu. Také na přítomnost partnera a/nebo duly máte při císařském řezu nárok, stejně jako muž jakožto otec dítěte má absolutní právo být s děťátkem poté 24/7. Při dokončování operace je možné, aby si miminko vzal na nahé tělo muž. V mnoha porodnicích je zvykem, že jde muž s miminkem rovnou na pokoj a vás tam převáží následovně. Pokud vás čeká plánovaný císařský řez, hledejte takové porodnice, kde miminka jsou s ženami od porodu i v případě CŘ (tedy ne ÚPMD, Apolinář, Vinohrady, České Budějovice, atp.). Pokud nemocnice z nějakého důvodu neumožňuje převoz ženy a miminka na stejný pokoj bezprostředně po porodu, je možné, aby tatínek s miminkem šel na oddělení JIP za matkou, a miminko pravidelně ženě k prsu dával do kontaktu kůže na kůži, ať má dostatek příležitosti k prvnímu přisátí. Mimo tyto momenty by mělo děťátko být v kontaktu kůže na kůži právě s otcem. Nezapomeňte, že je také dobré v první hodině až dvou po porodu miminka stimulovat prsa ručním odstříkáváním, a případné odkapkané mléko miminku podávat (kalíškem nebo zkumavkou),

Porod císařským řezem

„V průběhu císařského řezu si přeji mít miminko celou dobu na sobě v kontaktu kůže na kůži.“
Přejeme si provést milking a odložení pupečníku odložit na nejzazší možnou dobu, i kdyby šlo o vteřiny navíc.“
Po dokončení šití bude miminko v kontaktu kůže na kůži s otcem.“
Bezprostředně po porodu si přejeme být všichni spolu na jednom pokoji. V případě, že to není kapacitně možné, bude otec s miminkem u ženy lůžka na oddělení JIP.“

Váš porod i porodní plán máte ve svých rukou!

Výzkumy jasně ukazují, že hlavním zdrojem porodních a poporodních komplikací je stres. Myslet i na ty nejdrobnější detaily a zahrnovat ženu komfortem a laskavou péčí není rozmazlenost, ale základní stavební kámen pro porod bez komplikací. Vždycky se má prostředí a lidi v něm přizpůsobovat ženě, ale nikdy naopak. Tak na to pamatujme. 

Přejeme Vám krásné porody i děti, 

Michaela z Porod s láskou

O Porodu s láskou

Jedinečné předporodní kurzů v Praze. Spojujeme vědecky podložené informace a zkušenosti z praxe spolu s příjemným prostředím, dobrým jídlem a uvolněnou atmosférou. Strávíme společně celý víkend v centru komunitní školy na Praze 9 a naladíme se na vše, co vás čeká na konci těhotenství, při porodu a také v šestinedělí.